belka gorna
Wtorek,   25 Sierpnia 2009 MP w kolarstwie zjazdowym Najważniejsza impreza Downhillowa 2009 - Mistrzostwa Polski w kolarstwie zjazdowym rozgrywana pod szyldem Diverse Downhill Contest odbędzie się w najbliższy weekend tj. 30 sierpnia w Ustroniu.

Fot. Diverse Downhill Contest

Jeszcze kilka lat temu góra Czantoria była kultową miejscówką do uprawiania DH, w Ustroniu na Czantorii początkiem lat 90 odbywały się pierwsze, pionierskie imprezy kolarstwa zjazdowego w Polsce. Następnie przez kilka lat tradycja imprez zjazdowych na Czantorii z rożnych powodów przeszła do lamusa. W tym roku nadchodzi wielka reaktywacja tej lokalizacji z zupełnie nową wymagającą i bardzo medialną trasą downhillową przygotowywaną specjalnie na Mistrzostwa Polski.

Nowa trasa na Czantorii jest bardzo ciekawa i zróżnicowana, od zawodników będzie wymagać wszechstronnych umiejętności. Są na niej techniczne fragmenty w lesie o bardzo dużym stopniu nachylenia, są muldy i ziemne bandy, ciasne zakręty między drzewami i zdradliwe korzenie. Są odcinki siłowe wymagające od zawodników kondycji, nie zabrało również najbardziej widowiskowych elementów w postaci skoczni, gdzie zawodnicy w powietrzu potrafią pokonać nawet kilkanaście metrów. W przypadku najlepszych zawodników przejazd całej trasy powinien zająć ok. 4 min, co w tego typu zawodach oznacza, że trasa jest bardzo długa.

Nawiązując do formuły zawodów, w wielkim skrócie – zawodnicy ścigają się indywidualnie z czasem i z trasą tj. z naturalnymi i sztucznymi przeszkodami. Zwycięża ten zawodnik, który w najkrótszym czasie pokona trasę. Pomiar czasu odbywa się za pomocą fotokomórki: nierzadko różnice pomiędzy najlepszymi zawodnikami ograniczają się do setnych sekundy. Do downhillu używa się specjalnych rowerów, przypominających trochę motocykle crossowe, rowery posiadają amortyzatory przednie, a w systemach full suspension amortyzowana jest cała rama, rowery te posiadają również bardzo mocne hamulce tarczowe. Zawodnicy dla bezpieczeństwa ubrani są w specjalne plastikowe zbroje, ochraniacze, kaski integralne z żuchwą oraz rękawiczki.

Fot. Diverse Downhill Contest

Diverse Downhill Contest to największy cykl imprez downhillowych w Polsce, w sezonie 2009 obejmuje 3 Puchary Polski oraz Mistrzostwa Polski. Impreza na Czantorii kończy cały cykl wyłaniając jednocześnie oficjalnych Mistrzów Polski w czterech kategoriach PZKol (Polskiego Związku Kolarskiego). Poza kategoriami ścigającymi się profesjonalnie z licencjami PZKol, w zawodach mogą brać również udział amatorzy, dla których istnieją odrębne trzy kategorie - hobby junior, hobby hardtail, hobby full. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów www.freestyle.pl/downhill. Jak wielką popularnością cieszy się impreza Diverse Downhill Contest może świadczyć fakt, że w pierwszej edycji udział wzięło 449 zawodników z 5 krajów, a średnio na zawodach pojawia się ok. 5000 kibiców.

Zapraszmy do Ustronia 30 sierpnia, emocji na pewno nie zabraknie: www.freestyle.pl/downhill

Tytularnym sponsorem imprezy jest marka odzieżowa Diverse, wsparcie energetyczne zapewnia Red Bull, wsparcie techniczne Duncon i Dobre Sklepy Rowerowe.
Źródło:  "Inf. prasowa"      
drukuj wyślij
belka dolna
Polski Związek Kolarski

ul. Andrzeja 1; 05-800 Pruszków
tel.: +48 (22) 738-83-80/81, fax: +48 (22) 738-83-90
szkolenie: (22) 738-83-84/88/89; księgowość: (22) 738-83-86
e-mail: biuro@pzkol.pl

design by: Serwis sportowy s24.pl