belka gorna
Środa,   20 Sierpnia 2008 BMX: Historyczny debiut konkurencji 32 mężczyzn i 16 kobiet wystartuje w olimpijskim debiucie konkurencji kolarstwa wyczynowego - BMX. Po raz pierwszy w historii igrzysk zostaną rozdane złote medale dla sportowców specjalizujących się w jeździe na rowerach BMX. Zawodnicy będę rywalizować na specjalnie przygotowanym torze usytuowanym tuż obok welodromu Laoshan.

Pierwsze eliminacje do zawodów finałowych zostaną rozegrane już w środę, 20 sierpnia. Historyczne rozdanie medali nastąpi dzień później. Do zdobycia czekają dwa złote medale, jeden w konkurencji męskiej, drugi w kobiecej.

Wśród faworytów do złota wielkim pewniakiem jest Amerykanin Kyle Bennett. To jeden z najbardziej utytułowanych zawodników BMX, ze złotymi medalami mistrzostw świata w latach 2002, 2003 i 2007. W ogóle reprezentanci USA przywieźli do Pekinu bardzo silny skład, w którym figuruje także kolejny z wielkich pretendentów do historycznego złota, aktualny lider światowego rankingu Donny Robinson. Ostatni z Amerykanów Mike Day to drugi zawodnik MŚ z roku 2005 a także brązowy medalista z roku 2006.

Zagrożeniem dla silnego składu amerykańskiego może być mistrz europy i czwarty zawodnik światowego ranking Litwin Maris Strombergs. Poza tym na liście startowej widnieje drugi zawodnik rankingu światowego, siódmy na tegorocznych MŚ Australijczyk Jared Graves. Innymi z konkurentów, godnymi zauważenia będą Holender Robert De Wilde (mistrz świata z 1999) a także dwukrotny mistrz globu (1998, 2000) Francuz Thomas Alier.

Do grona faworytów zaliczyć należy również jedynego portowca Afryki, walczącego w tej konkurencji, brązowego medalistę MŚ 2008, Sifiso Nhlapo.

W przypadku konkurencji kobiecych, głównym faworytem do olimpijskiego złota pozostaje Brytyjka Shanaze Reade. Zawodniczka to dwukrotna mistrzyni świata. W swoich tegorocznych startach wygrywała wszystkie wyścigu, na których szczyciła swoja obecnością. Ciekawostką jest, że 19-letnia Reade to także dwukrotna mistrzyni świata z toru w konkurencji sprintu drużynowego.

Największą jej konkurentka będzie Sarah Walker z Nowej Zelandii, która zdobyła brąz na MŚ 2008 i srebro, rok wcześniej. Walker to dominantka w tegorocznej edycji Supercross World Series a także Oceania BMX Series, w której wygrała aż 7 z 8 zawodów. Walker to liderka światowego rankingu UCI w konkurencji BMX.

Wśród pretendentek do medalu wymienić należy Francuzkę Anne-Caroline Chausson, drugą zawodniczkę w przedolimpijskiej próbie w Pekinie a także druga na światowych listach. Chausson powróciła do rywalizacji na rowerach BMX w 2004 roku, kiedy okazało się, że konkurencja ta została włączona do programu igrzysk olimpijskich. Wcześniej Francuzka zrezygnowała z BMX na rzecz kolarstwa górskiego.

Jill Kintner to kolejna z zawodniczek, dla której olimpijskie medale są w zasięgu walki. Amerykanka, podobnie jak Chausson, przeniosła się w roku 2003 z BMX na kolarstwo górskie, ale powróciła do konkurencji 4 lata później. W Pekinie doświadczona już Kintner wystartuje z kontuzją wiązadła, co nie oznacza jednak, że walka o medale nie będzie jej udziałem.

Pośród innych uczestniczek na uwagą zasługują Gabrielle Diaz z Argentyny i Francuzka, numer 3 światowego rankingu, Laetitia Le Corguile.

W konkurencji BMX, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, nie startuje żaden z reprezentantów Polski.
Źródło:  "s24.pl"      
drukuj wyślij
belka dolna
Polski Związek Kolarski

ul. Andrzeja 1; 05-800 Pruszków
tel.: +48 (22) 738-83-80/81, fax: +48 (22) 738-83-90
szkolenie: (22) 738-83-84/88/89; księgowość: (22) 738-83-86
e-mail: biuro@pzkol.pl

design by: Serwis sportowy s24.pl