belka gorna
Środa,   27 Stycznia 2016 Zapowiedź przełajowych mistrzostw świata W najbliższy weekend (30-31 stycznia) w belgijskim Heusden-Zolder rozegrane zostaną mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym. Łącznie na starcie światowego czempionatu stanie 6 Polaków.

Ta belgijska miejscowość gościła już w tym sezonie przełajowym światową czołówkę. Właśnie tam pod koniec grudnia odbyła się jedna z serii Pucharu Świata. Startował w niej jeden biało-czerwony, Mariusz Gil i zajął wtedy 33.miejsce. Stracił do zwycięzcy, Mathieu Van Der Poela, 5:29.

Także w MŚ nie zabraknie brązowego medalisty mistrzostw Polski i najbardziej obytego Polaka w międzynarodowych zawodach przełajowych. Wystartuje on w niedzielę, o godz. 15. W Heusden-Zolder zabraknie 4-krotnego mistrza Polski w cyclo crossie, Marka Konwy, który zrezygnował z udziału w mistrzostwach i skupił się na przygotowaniach do sezonu MTB.

Przełajowa młodzież
Tuż przed elitą, do walki ruszą młodzieżowcy. Wśród nich będzie objawienie tego sezonu, pierwszoroczny orlik, Marceli Bogusławski. Aktualny wicemistrz kraju w elicie i właściciel biało-czerwonej koszulki w kategorii U23 wciąż ma tylko 18 lat (19. urodziny będzie miał we wrześniu) i pokazuje, że potencjał ma ogromny. Wygrał 6 wyścigów Pucharu Polski w tym sezonie oraz klasyfikację końcową tego cyklu – zarówno w elicie, jak i w orlikach.

Razem z nim w Heusden-Zolder wystartuje ubiegłoroczny mistrz Polski U23 oraz zwycięzca PP w Białymstoku, Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin). W kategorii junior Polska będzie miała jednego reprezentanta – zwycięzcę mistrzowskiego wyścigu w Lublinie, a także triumfatora 4 innych krajowych imprez w ostatnich miesiącach, Tomasza Rzeszutka (MLKS Baszta Bytów).

Dwie mistrzynie
W zmaganiach elity kobiet nie może zabraknąć zdecydowanie najlepszej polskiej zawodniczki w kolarstwie przełajowym, Olgi Wasiuk. Wygrała ona wszystkie wyścigi rozgrywane w kraju, łącznie z mistrzostwami Polski. Kilkakrotnie ścigała się w tym sezonie zagranicą – była 18. w mistrzostwach Europy, a jej najlepszy międzynarodowy wynik to 4.lokata w wyścigu 1.katagorii w Unicovie.

Dwie godziny przed nią, do rywalizacji przystąpi Rita Malinkiewicz. Jest to przełajowa mistrzyni Polski w kategorii U23. Stawała również na podium elity w Pucharze Polski w Zielonej Górze, Szczekocinach i Częstochowie.

Trasa z Formuły 1
Runda została lekko zmodyfikowana wobec tej, na której ścigano się w Pucharze Świata. Na zawodników czeka techniczna trasa, z wieloma zjazdami i podjazdami, które mogą wymusić na zawodnikach zejście z roweru oraz podbieg. Tuż przed metą jest jedno strome wzniesienie, na którym można przeprowadzić decydujący atak. Sama końcówka prowadzi po asfalcie, na torze, na którym przed laty rozgrywano zawody Formuły 1.

Można się spodziewać, że przy trasie dopingować zawodników będą fanatyczni, belgijscy kibice. Organizatorzy spodziewają się, że łącznie dwudniowe zmagania oglądać będzie 70 tysięcy osób. W 2002 roku, gdy Heusden-Zolder po raz ostatni gościł mistrzostwa świata, zwycięstwo Mario De Clercqa oklaskiwało 47 tysięcy fanów. Srebrny medal w wyścigu juniorów zdobył wtedy Krzysztof Kuźniak, który przegrał tylko z Kevinem Pauwelsem, a pokonał m.in. Zdenka Stybara.

Program mistrzostw świata w Heusden-Zolder:
Sobota, 30 stycznia
11:00 – wyścig juniorów
13:00 – wyścig kobiet U23
15:00 – wyścig elity kobiet

Niedziela, 31 stycznia
11:00 – wyścig mężczyzn U23
15:00 – wyścig elity mężczyzn

Rywalizację będzie można śledzić na youtube'owym kanale Międzynarodowej Unii Kolarskiej

Źródło:  "pzkol.pl"      
drukuj wyślij
belka dolna
Polski Związek Kolarski

ul. Andrzeja 1; 05-800 Pruszków
tel.: +48 (22) 738-83-80/81, fax: +48 (22) 738-83-90
szkolenie: (22) 738-83-84/88/89; księgowość: (22) 738-83-86
e-mail: biuro@pzkol.pl

design by: Serwis sportowy s24.pl