belka gorna
Środa,   6 Stycznia 2016 Zapowiedź przełajowych mistrzostw Polski w Lublinie W weekend 9-10 stycznia w Lublinie, odbędą się 79. Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym.

Dwudniowy czempionat rozpocznie się od startu młodzików i młodziczek. Walczyć oni będą o Naramiennik i Puchar Prezesa PZKol. Po nich, już po biało-czerwoną koszulkę, ruszą juniorzy młodsi i juniorki młodsze, a także kategorie Masters III, IV, V oraz Masters i Cyklosport Kobiet. Mastersi I i II oraz Cyklosport mężczyzn rozpoczną niedzielne zmagania. Następnie wystartują juniorzy, juniorki, kobiety open, a na koniec odbędzie się wyścig cieszący się zwykle największym zainteresowaniem, czyli wyścig elity mężczyzn.

Trasa w Lublinie jest szybka i dynamiczna. Znajduje się na niej kilka krótkich podjazdów, sztuczne przeszkody, schodki i fragmenty, który w przypadku temperatury powyżej zera, mogą zrobić się bardzo błotniste. W poprzednich dwóch wyścigach – klasy A i Pucharze Polski – różnice na mecie nie były przesadnie wysokie, więc można spodziewać się bardzo zaciętej rywalizacji. W elicie najlepsi byli tu Olga Wasiuk (dwukrotnie) oraz Bartosz Pilis i Marceli Bogusławski. Zawodnicy mogli bardzo dobrze zapoznać się z trasą nie tylko podczas zawodów, ale również podczas oficjalnego treningu, który odbył się przed ostatnim lubelskim Pucharem Polski (19 grudnia).

Kandydaci do medalu

Olga Wasiuk jest zdecydowaną faworytką wyścigu kobiet. Każdy krajowy start zawodniczki MGLKS Błękitni Paula-Trans Koziegłowy kończył się jej zwycięstwem, więc trudno wyobrazić sobie, by podczas mistrzostw Polski było inaczej. Wyniki polskich imprez pozwalają ocenić, że spore szanse na podium mają też Martyna Klekot, Paula Gorycka, Magdalena Sadłecka, Magdalena Hałajczak oraz Marta Turoboś. Wśród orliczek, wysoko stoją akcje zawodniczek UKS Goodman Zator, Rity Malinkiewicz i Gabrieli Wojtyły, a także Zofii Rzeszutek.

O ile Wasiuk jest zdecydowaną faworytką wśród pań, o tyle wśród mężczyzn podobną rolę pełnić będą Marek Konwa i Mariusz Gil. W ostatnich 6 latach to oni sięgali po tytuł najlepszego w kraju – najpierw przez trzy lata niepokonany był Gil, potem przez kolejne trzy sezony biało-czerwony trykot trafiał do Konwy, a jego główny rywal musiał zadowolić się srebrem. W aktualnym sezonie zmierzyli się dotychczas raz – w Bryksy Cross, gdzie lepszy okazał się Gil. Poza tymi dwoma kolarzami, w pierwszą „trójkę” celuje wielu zawodników. W ostatnich miesiącach kolarze tasowali się na podium w krajowych imprezach, więc wszystko zależeć będzie od dyspozycji dnia. W gronie tych, którzy mogą mieć nadzieje na medal są Kacper Szczepaniak, Bartosz Pilis, Patryk Kostecki, Karol Michalski, Paweł Król, Adam Żuber, Oskar Pluciński, Wojciech Halejak, pierwszoroczny orlik, Marceli Bogusławski, Piotr Konwa, Bartosz Mikler oraz trójka z CCC Sprandi Polkowice, Michał Paluta, Patryk Stosz i Kamil Małecki. Ta ostatnia szóstka to główni kandydaci do podium w kategorii U23.

Nie można zapominać również o doświadczonym Andrzeju Kaiserze, którzy nie ścigał się zbyt dużo w tym sezonie, ale jest trzykrotnym brązowym medalistą i zawsze zasługuje na wyróżnienie.

W kategorii junior walka o medale powinna rozegrać się pomiędzy piątką – Stanisław Nowak, Paweł Kostrubski, Dawid Jona, Tomasz Budziński i Tomasz Rzeszutek. Każdy z nich ma na swoim koncie przynajmniej jedną wygraną w tegorocznym Pucharze Polski. Nie bez szans jest również Kacper Wójciak, który w ostatnim wyścigu w Lublinie był trzeci, a na starcie stanęli wszyscy najlepsi juniorzy.

Juniorka Patrycja Lorkowska rywalizowała z zawodniczkami z elity jak równa z równymi i kilka razy kończyła zmagania na podium. Jest zatem główną faworytką w walce o mistrzostwo Polski. Patrycja Świerczyńska pokazała w Częstochowie, że łatwo skóry nie sprzeda. Gonić tę dwójkę będzie spora grupa zawodniczek, reprezentujących zbliżony do siebie poziom i trudno wyróżnić tych kilka, które mają największe szanse na medal.

Bardzo wyrównana jest także stawka juniorów młodszych. Maciej Borkowski będzie się musiał zmierzyć z silną ekipą UKS Koźminianka Koźminek, którą reprezentują m.in. Wiktor Richter, Damian Papierski, Dawid Pluta i Mateusz Jakubasz. Do walki o podium z pewnością będą chcieli się wmieszać Hubert Drobek, Arkadiusz Wach, Radosław Rocławski, Filip Prokopyszyn i Łukasz Helizanowicz.

Juniorka młodsza, Marta Jaskulska, podobnie jak Olga Wasiuk, wygrała wszystkie polskie wyścigi w swojej kategorii, w jakich startowała w sezonie 2015/2016. Obok niej, w pierwszej linii stanie m.in. Aleksandra Trzebińska, Kinga Kalembkiewicz i Brygida Piersiak – wszystkie z myślą o podium. Ich oczekiwania nie będą bezpodstawne, gdyż każda ma w swoim dorobku przynajmniej jedno zwycięstwo lub miejsce w pierwszej dwójce, w tegorocznych zmaganiach przełajowych.
Źródło:  "pzkol.pl"      
drukuj wyślij
belka dolna
Polski Związek Kolarski

ul. Andrzeja 1; 05-800 Pruszków
tel.: +48 (22) 738-83-80/81, fax: +48 (22) 738-83-90
szkolenie: (22) 738-83-84/88/89; księgowość: (22) 738-83-86
e-mail: biuro@pzkol.pl

design by: Serwis sportowy s24.pl