Artykuł pochodzi z serwisu: Polski Związek Kolarski


Kolarstwo torowe: Ostatni start w torowym Pucharze Świata ważnym krokiem w drodze do igrzysk

9-osobowa reprezentacja Polski wystartuje w Hongkongu, w ostatniej serii Pucharu Świata w kolarstwie torowym (15-17 stycznia). Będzie to dla niej bardzo istotny start w kontekście kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

W kadrze na tę pucharową imprezę znaleźli się Maciej Bielecki (sprint drużynowy), Mateusz Lipa (sprint drużynowy, keirin), Kamil Kuczyński (sprint drużynowy, sprint), Damian Zieliński (sprint), Adrian Tekliński (omnium, scratch), Małgorzata Wojtyra (drużyna na dochodzenie, omnium), Edyta Jasińska (drużyna na dochodzenie, wyścig punktowy), Justyna Kaczkowska (drużyna na dochodzenie) i Natalia Rutkowska (drużyna na dochodzenie, scratch).

Sprinterzy blisko kwalifikacji

Szczególnie ważny będzie dla Polski występ drużyny sprinterskiej. Jeśli zajmie ona w rankingu olimpijskim miejsce w pierwszej „9”, przy zachowaniu limitu 5 miejsc dla Europy, Polacy zapewnią sobie „bilet” do Rio nie tylko w sprincie drużynowym, ale również automatycznie 2 miejsca w sprincie i keirinie. Aktualnie Polska jest 7. ogólnie i 5. wśród krajów ze Starego Kontynentu. Po piętach depczą nam Rosjanie.

Olimpijską przepustkę do sprintu indywidualnego i keirinu można wywalczyć również poprzez ranking indywidualny, a zasady przyznawania miejsc są dosyć skomplikowane. Należy zająć w rankingu lokatę w czołowej „9”, nie uwzględniając jednak tych reprezentacji, które wywalczyły już awans poprzez sprint drużynowy. Do tego dochodzą limity miejsc dla poszczególnych konkurencji (2) oraz kontynentów (Europa – 5). W czołówce zestawienia w sprincie jest Damian Zieliński, który jest 8 (3. wśród Europejczyków). Krzysztof Maksel jest natomiast najwyżej z biało-czerwonych w keirinie i zajmuje 17.lokatę (7. z Europy).

Zieliński, z 203 punktami, wysoko plasuje się także w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sprincie indywidualnym. Aktualnie jest na 5. miejscu, z 30 punktami straty do Maximiliana Levy’ego który rozpoczyna pierwszą „trójkę” (punktuje się według klucza 1. miejsce 150 pkt,..., 10. miejsce 66 pkt).

Jeszcze bliżej „pudła” w pucharowych zmaganiach jest drużyna sprinterów. Traci ona zaledwie 1,5 punktu do Brytyjczyków i Holendrów, którzy są ex aequo na drugiej pozycji. Niezagrożeni wydają się być Niemcy.

Kobieca kadra wciąż w grze

O olimpijską kwalifikację będzie bardzo ciężko w omnium. Do Brazylii pojedzie 18 kolarzy z rankingu, a Polska jest 24 (12. z Europy, przy limicie wynoszącym 8 zawodników z tego kontynentu). Adrian Tekliński, brązowy medalista mistrzostw Europy w scratchu, łatwo się jednak nie podda i powalczy zarówno w wyścigu „na kreskę”, jak i w omnium. W tej drugiej konkurencji jest 21. w Pucharze Świata.

Kobiety będą walczyć o punkty do rankingu w wyścigu drużynowym oraz omnium. W tej pierwszej dyscyplinie Polki obecnie zajmują 11. miejsce, a do Brazylii poleci tylko 9 reprezentacji. Straty są jednak jeszcze możliwe do odrobienia. W omnium sytuacja wygląda znacznie lepiej, gdyż Polska awansowała na 10. pozycję, a kwalifikacje otrzymuje pierwsza „18”. Trzeba jednak uważać na Dunki, Hiszpanki i Włoszki, gdyż są w klasyfikacji bardzo blisko, a limit dla Europy wynosi 8 miejsc (Polska jest w Europie 7.). Nasza drużyna przystąpi do ostatniego Pucharu Świata z 7. lokaty w klasyfikacji PŚ, a Wojtyra w omnium, z 15.

Kwalifikacje do marca

Proces walki o torowe kwalifikacje olimpijskie zostanie sfinalizowany wraz z zakończeniem mistrzostw świata. Odbędą się one w Londynie, w terminie 2-6 marca i do tej imprezy będzie można zdobywać punkty do rankingu.

Klasyfikacje olimpijskie UCI znajdują się pod tym linkiem, Pucharu Świata pod tym linkiem, a kryteria kwalifikacji do igrzysk w polskiej wersji językowej pod tym linkiem

Program Pucharu Świata w Hongkongu

Źródło:  "pzkol.pl"      

drukujDesign by: Serwis Sportowy s24.pl