Sobota,   16 Sierpnia 2008 Ratajczyk 11. w wyścigu punktowym Rafał Ratajczyk zajął jedenaste miejsce w wyścigu punktowym podczas olimpijskich zmagań na torze Laoshan w Pekinie. Zwyciężył Hiszpan Joan Llaneras, pokonując Niemca Rogera Kluge i Brytyjczyka Chrisa Newtona.

Rafał Ratajczyk Fot. PZKol/Paweł Urbaniak

Walka o medale w wyścigu punktowym mężczyzn rozegrała się pomiędzy trójką zawodników. Brytyjczyk Chris Newton i Niemiec Roman Kluge, bardzo szybko zdobyli wraz z kilkoma innymi kolarzami okrążenie przewagi i utrzymywali się długo na czołowych miejscach. Atakować próbował Ratajczyk, który w początkowej fazie wyścigu wygrał dwa lotne sprinty.

W drugiej fazie wyścigu fantastyczną jazdą popisał się Hiszpan Joan Llaneras. Samotny atak zaowocował dogonieniem czołówki w klasyfikacji generalnej. Na ostatnim okrążeniu Roger Kluge zaatakował i udało mu się zdobyć pięć punktów, które wysforowały go na drugie miejsce, pokonując Chrisa Newtona, który finiszował tuż za nim.

Rafał Ratajczyk starał się nadrobić okrążenie nad pozostałymi kolarzami, jednak jego akcje kończyły się niepowodzeniem. Ostatecznie z dziesięcioma punktami, zdobytymi na drugim i piątym sprincie, ukończył rywalizację na jedenastym miejscu.