belka gorna
Wtorek,   19 Sierpnia 2008 Pekin: Argentyńczycy mistrzami w Madisonie Juan Esteban Curuchet i Walter Fernando Perez z Argentyny zdobyli złoty medal olimpijski w konkurencji kolarstwa torowego Madison, podczas rywalizacji na olimpijskim welodromie Laoshan w Pekinie. Srebro wywalczyli Hiszpanie a brąz Rosjanie.

Argentyńczycy objęli prowadzenie w wyścigu po zwycięskim dla nich sprincie numer trzy, rozegranym na 60. okrążeniu rywalizacji. W międzyczasie Curuchet i Perez zdołali odrobić jedno okrążenie nad peletonem, nie oddając już prowadzenia aż do końca wyścigu.

Srebro przypadło Hiszpanom (Joan Llaneras i Antonio Tauler), którzy w decydującym, ostatnim finiszu wyprzedzili Rosjan Mikhail Ignatyewa i Alekei Markowa. Podobnie jak Argentyńczycy, Hiszpanie jaki i Rosjanie wyprzedzili peleton o jedno okrążenie.

W konkurencji Madison zawodnicy mieli do pokonania łącznie 200 okrążeń, które dały łączny dystans 50 kilometrów. Do rozegrania było w tym czasie 10 sprintów, punktowanych w kolejności miejsc, 5, 3, 2, 1pkt. Największą liczbę oczek zgromadzili reprezentanci Belgii, Keisse Iljo i Kenny de Ketele (17pkt.), którzy jednak w obliczu straty okrążenia do Argentyńczyków (8pkt.), Hiszpanów (7pkt.) i Rosjan (6pkt.), sklasyfikowani zostali ostatecznie na 4. miejscu. Czołową piątkę zamknęli torowcy niemieccy (Roger Kluge, Olaf Pollack).

Zawiedli natomiast faworyzowani Brytyjczycy (Bradley Wiggins i Mark Cavendish), którzy z liczbą 6 punktów uplasowali się na 9. pozycji.

W konkurencji Madison Polacy nie startowali.
Źródło:  "s24.pl"