Sobota,   26 Września 2009 Paulina Brzeźna 17. kobietą świata! Reprezentantka Polski Paulina Brzeźna zajęła 17. miejsce w wyścigu elity kobiet o mistrzostwo świata podczas czempionatu w szwajcarskim Mendrisio. Mistrzynią świata po samotnym finiszu została Włoszka Tatiana Guderzo.

Srebrny medal - po raz trzeci z rzędu - wywalczyła Holenderka Marianne Vos. Brąz zdobyła druga Włoszka, Noemi Cantele.

Dobrze w wyścigu kobiet zaprezentowały się Polki. Paulina Brzeźna ukończyła rywalizację na 17. miejscu, a Monika Grzebinoga na 36.
Brzeźna aż do ostatniej rundy utrzymywała się w pierwszej grupie. Dopiero wtedy nie wytrzymała tempa narzuconego przez rywalki i została z tyłu.

- Niewiele mi brakowało, żeby je dogonić. Na płaskim odcinku brakowało mi do nich jedynie kilkanaście metrów, ale nie dałam rady - powiedziała na mecie Paulina Brzeźna.

W wyścigu udział wzięły jeszcze dwie inne Polki: Małgorzata Jasińska oraz Sylwia Kapusta. Obie nie ukończyły rywalizacji. Kapusta wycofała się po kraksie na czwartym okrążeniu, podczas której doznała kontuzji łokcia. Ma obtarte także kolano.

Zawodniczki miały do pokonania dziewięć okrążeń, a każde z nich liczyło 13,8 kilometra, co złożyło się na trasę o długości 124 kilometrów. Na trasie pętli znajdowały się dwa wzniesienia.

Od początku obserwowaliśmy sporo ataków, jednak peleton był bardzo czujny i nie pozwalał na oderwanie się od grupy zasadniczej żadnym zawodniczkom. W połowie wyścigu na czele utworzyła się spora, licząca 35 zawodniczek grupa i wszystko wyglądało na to, że to właśnie one powalczą o medale.

Taka sytuacja utrzymywała się przez kolejne kilometry. 20 kilometrów przed metą na czele ostatecznie utworzyła się grupka kilkunastu zawodniczek.

W końcu z przodu utworzyła się niewielka grupa, z której na 5 km przed metą zaatakowała Włoszka Guderzo. Jak się okazało, był to najważniejszy atak dnia, bowiem reprezentantka Włoch zdobyła dzięki niemu złoty medal mistrzostw świata.