belka gorna
Środa,   20 Lipca 2016 Torowe MŚ juniorów: Brąz Pikulik 1. dnia mistrzostw W szwajcarskim Aigle rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów kolarstwie torowym. Znakomicie pierwszego dnia spisała się Wiktoria Pikulik, która stanęła na podium w wyścigu punktowym.

Tuż po niezwykle udanych dla biało-czerwonych mistrzostwach Europy, w których zdobyli aż 18 medali, ruszyła kolejna impreza mistrzowska. Polacy również ją rozpoczęli w wielki stylu, gdyż pierwszy medal w światowym czempionacie wywalczyła Wiktora Pikulik. Brązowa medalistka w scratchu sprzed kilku dni, ponownie stanęła na najniższym stopniu podium, tym razem w wyścigu punktowym.

Zanim wystąpiła w finale, musiała przebrnąć przez eliminacje. W nich zajęła co prawda dopiero 8. lokatę, ale nie miała ona większego znaczenia. Celem było jedynie uplasowanie się w czołowej "9", która przechodziła do decydującego biegu.

W finale Polka pojechała znakomicie, punktując trzykrotnie na okrążeniach (raz wygrywając) i nadrabiając jedną rundę nad rywalkami. Dokonała tego razem z Brytyjką, srebrną medalistką Jessicą Roberts. Mistrzynią świata została Włoszka, Letizia Paternoster, która popisała się nie lada wyczynem. Zdobyła ona punkty na każdym z "tłustych" okrążeń, wygrywając aż 5 razy.

Wyniki - wyścig punktowy juniorek - eliminacje

Wyniki - wyścig punktowy juniorek - finał

O podium otarła się drużyna sprinterów - Mateusz Miłek, Daniel Rochna i Krystian Ruta. Zajęli oni 4. miejsce w kwalifikacjach z czasem 37.165. W walce o brąz zmierzyli się z Niemcami. W finale B Polacy pojechali praktycznie tak samo jak w eliminacjach (37.192), a rywale byli od nich o ok. 0,3 s szybsi.

Wyniki - sprint drużynowy juniorów - eliminacje

Wyniki - sprint drużynowy juniorów - finał

Pierwszego dnia mistrzostw ścigały się jeszcze dwie inne polskie drużyny - męska i kobieca w wyścigu na dochodzenie. Wiktoria Pikulik, Karolina Lipiejko, Nikola Różyńska i Klaudia Bielawska "wykręciły" 8.czas w kwalifikacjach i w jutrzejszej 1. rundzie stoczą pojedynek z Francuzkami. Natomiast Patryk Pazik, Szymon Krawczyk, Bartosz Rudyk i Dawid Czubak osiągnęli 11. wynik w eliminacjach i na tej pozycji zostaną ostatecznie sklasyfikowani.