belka gorna
Wtorek,   4 Marca 2014 Juniorzy młodsi rozpoczną walkę o Puchar Polski i Olimpiadę Młodzieży Daria Pikulik i Michał Lewandowski wygrali ubiegłoroczny Puchar Polski juniorów młodszych. Oboje weszli już jednak w wiek juniorki/juniora i nie będą mogli bronić tytułu. O tym, kto będzie chciał ich zastąpić dowiemy się w Pruszkowie, 7-9 marca, kiedy zostaną rozegrane pierwsze zawody tego cyklu w sezonie 2014. Będzie to także pierwsza z trzech eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Wrocław, 25-27.07).

-Przewidujemy, że do rywalizacji stanie ponad 100 zawodników i zawodniczek z kategorii junior młodszy. Pewną nowością będzie rozgrywanie Pucharu Polski w formule omnium. Z wieloboju postanowiliśmy wyłączyć jednak wyścig eliminacyjny. Konkurencja ta budzi trochę zastrzeżeń w przypadku tak młodych kolarzy, gdyż jego formuła jest często dla nich krzywdząca - mówi Jacek Kasprzak, trener średniodystansowej torowej kadry narodowej mężczyzn i jeden ze współorganizatorów EOOM w Pruszkowie.

W BGŻ Arena młodzi adepci kolarstwa będą zatem rywalizować w wyścigu ze startu lotnego (runda), wyścigu punktowym, 2000 m indywidualnie, scratchu i 500 m ze startu zatrzymanego. Dodatkowo odbędzie się także sprint indywidualny i drużynowy, wyścig drużynowy na dochodzenie oraz keirin. Na podstawie wyników pierwszej konkurencji omnium, rundy ze startu lotnego, zawodnicy i zawodniczki zostaną podzieleni na grupę A, B i C. Te dwie ostatnie grupy nie będą się ścigać w wyścigu na 2000 metrów. – Spodziewamy się bardzo dużej frekwencji i niemożliwe byłoby rozegranie wszystkich konkurencji czasowych. Czeka nas bardzo dużo ścigania, które musimy „zmieścić” w trzy dni. Podział na grupy wynika z faktu, iż w przypadku np. wyścigu punktowego, czy też scratchu maksymalna liczba zawodników, jaka może się ścigać w danym momencie na torze jest ograniczona i wynosi 24 kolarzy. Zasady rozgrywania wyścigów i wszystkie modyfikacje zostały zaaprobowane przez trenerów, na spotkaniu w Pruszkowie – wyjaśnia Jacek Kasprzak.

„Kwalifikacje olimpijskie”
O udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zawodnicy i zawodniczki będą walczyć nie tylko w Pruszkowie, ale także w Łodzi (16-18.05) i Wrocławiu (18-20.07). Zawody w stolicy Dolnego Śląska będą ważnym testem formy, gdyż tydzień później, na tym samym torze juniorzy młodsi i juniorki młodsze staną do walki o biało-czerwone koszulki i tytuł najlepszych w kraju.

Łącznie "kwalifikacje olimpijskie" zdobędzie 20 zawodników i 16 zawodniczek w omnium, 16 zawodników i 12 zawodniczek w sprincie, 24 zawodników i 18 zawodniczek w keirinie. W przypadku równej ilości punktów decydować lepsze miejsce na w ostatniej edycji PP. Podczas Olimpiady rozegrany zostanie także sprint drużynowy oraz wyścig drużynowy na dochodzenie (bez eliminacji).

W ubiegłym roku najwięcej złotych medali z OOM przywiózł Mikołaj Sójka (wśród chłopców), który wygrał w konkurencji madison (z Dawidem Czubakiem), 3000 m drużynowo (z Dawidem Czubakiem Tobiaszem Tończykiem, Szymonem Krawczykiem z KTK Kalisz) oraz 2000 m indywidualnie. Wśród kobiet najwięcej, bo dwa tytuły, zdobyła Julita Jagodzińska z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne (500 m ze startu zatrzymanego i sprint indywidualny).

Program PP i EOOM w Pruszkowie

Zasady rozgrywania konkurencji w Pucharze Polski i eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Źródło:  "pzkol.pl"      
drukuj wyślij
belka dolna
Polski Związek Kolarski

ul. Andrzeja 1; 05-800 Pruszków
tel.: +48 (22) 738-83-80/81, fax: +48 (22) 738-83-90
szkolenie: (22) 738-83-84/88/89; księgowość: (22) 738-83-86
e-mail: biuro@pzkol.pl

design by: Serwis sportowy s24.pl