Sobota,   16 Stycznia 2016 Drugie miejsce sprinterów w PŚ Polska drużyna sprinterów znakomicie poradziła sobie w ostatniej serii torowego Pucharu Świata w Hongkongu. Zajęła ona drugie miejsce i wykonali kolejny krok w drodze do wywalczenia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Trójka Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Mateusz Lipa wykręcili drugi czas - 43.886 - w kwalifikacjach. Przegrali jedynie z Wielką Brytanią i właśnie z nimi zmierzyli się w wielkim finale. W wyścigu o zwycięstwo byli bardzo bliscy pokonania Brytyjczyków. Znakomicie pojechali drugą "połówkę" i przegrali zaledwie o 0,05 sekundy!

Postawa Polaków zaowocowała awansem na 3. miejsce w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Przed naszymi kolarzami znaleźli się tylko zawodnicy z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Polacy powiększyli również swoją przewagę w rankingu olimpijskim nad Rosjanami. Co prawda nieznacznie, gdyż rywale uplasowali się w Hongkongu także wysoko, na trzeciej pozycji, ale każdy punkt jest na wagę złota.

Sprint drużynowy - kwalifikacje

Sprint drużynowy - finał

Sprint drużynowy - klasyfikacja końcowa Pucharu Świata

O olimpijską kwalifikację walczyły również reprezentantki Polski w wyścigu drużynowym na dochodzenie - Małgorzata Wojtyra, Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska, Natalia Rutkowska. Ich próba nie była jednak tak skuteczna, jak sprinterów. W eliminacjach osiągnęły 8. rezultat i w 1. rundzie nie sprostały Nowej Zelandii. W rywalizacji o 7. lokatę musiały uznać wyższość Włoszek i w ostatecznym zestawieniu były 8. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata uplasowały się "oczko" niżej.

Wyścig drużynowy kobiet - kwalifikacje

Wyścig drużynowy kobiet - 1. runda

Wyścig drużynowy kobiet - finał

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Zmagania w omnium rozpoczęło dwóch biało-czerwonych - Adrian Tekliński i Małgorzata Wojtyra. Tekliński zaczął od 13. miejsca w scratchu, 11. w wyścigu indywidualnym na dochodzenie i 18. w wyścigu eliminacyjnym. Polka zajmowała odpowiednio 10., 4. i 5. lokatę.

Omnium mężczyzn - scratch

Omnium mężczyzn- wyścig indywidualny

Omnium mężczyzn- wyścig eliminacyjny

Omnium kobiet - scratch

Omnium kobiet- wyścig indywidualny

Omnium kobiet- wyścig eliminacyjny

Mateusz Lipa stanął do walki w keirinie. Niestety nie zdołał awansować do kolejnej rundy zarówno poprzez eliminacje, jak i repasaże. Ostatecznie został sklasyfikowany na 17. miejscu.

Keirin mężczyzn - 1. runda

Keirin mężczyzn - repasaże

Keirin mężczyzn - finał

W Hongkongu odbyły się również zawody niezaliczane do Pucharu Świata, ale posiadające kategorię 1. Natalia Rutkowska była 8., a Adrian Tekliński 7. w scratchu. Natomiast Edyta Jasińska nie ukończyła wyścigu punktowego.