Niedziela,   18 Września 2016 Szosowe ME: Gołaś 14. w elicie Michał Gołaś zajął 14. miejsce w mistrzostwach Europy elity w wyścigu ze startu wspólnego. Po raz pierwszy w historii wyłoniono mistrza Starego Kontynentu w tej kategorii.

Kolarze ścigali się na tej samej, ponad 12-kilometrowej rundzie wokół Plumelec, z 2-kilometrowym podjazdem do mety, na której w poprzednich dniach rywalizowali młodsi zawodnicy i zawodniczki oraz elita kobiet. Łącznie do pokonania było aż 19 okrążeń, czyli prawie 233 kilometry.

Na samym początku rywalizacji uformowała się ucieczka w składzie Bert-Jan Lindeman (Holandia), Pirmin Lang (Szwajcaria), Andrii Brataschchuk (Ukraina) i Risto Reid (Estonia). Wypracowali oni 11 minut przewagi, ale było to i tak zdecydowanie za mało by myśleć o sukcesie.

Prowadząca grupka zaczynała się sypać i po kolei kolejni zawodnicy wracali do peletonu. Ostatnim, który został doścignięty był Lindeman (ok. 50km przed metą).

Jeszcze przed skasowaniem odjazdu kilku kolarzy próbowało odważnych ataków. Wśród nich był m.in. Łukasz Owsian oraz Karol Domagalski. Drugi z nich jechał szczególnie aktywnie na końcowych kilometrach, angażując się w kolejne ucieczki. Żadna z tych prób nie okazała się jednak skuteczna i do podnóża ostatniego wzniesienia dojechała ok. 40-osobowa grupa. W niej był m.in. Domagalski, Owsian, Wiśniowski, a także Michał Gołaś.

Polacy wyszli na prowadzenie zapewniając liderowi, Gołasiowi dobrą pozycję do finiszu. Zanim do niego doszło, trzeba było jeszcze doścignąć kilku samotnie atakujących. Faworyci poradzili sobie z tym zadaniem i rozegrali sprint o złoto.

Polski kolarz Team Sky zajął w nim 14. miejsce, a wygrał mistrz świata, Peter Sagan (Słowacja). Z łatwością ograł on Juliana Alaphilppe (Francja) i Daniela Moreno (Hiszpania).

Wyścig elity zakończył mistrzostwa Europy. Polska wraca z nich ze złotem i srebrem Katarzyny Niewiadomej, która wywalczyła te krążki w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet i U23.