belka gorna
Niedziela,   7 Sierpnia 2016 Niewiadoma 6. w wyścigu olimpijskim Katarzyna Niewiadoma zajęła 6. miejsce w zmaganiach olimpijskich w Rio de Janeiro. Jest to najwyższa lokata w historii startów Polek w wyścigu kobiet na igrzyskach.

Biało-czerwone pojechały wyścig bardzo dobrze taktycznie. Anna Plichta i Małgorzata Jasińska kontrolowały wszystkie odjazdy i albo same się do nich zabierały, albo kasowały "niewygodne" ataki. Wicemistrzyni Polski ze Świdnicy przez długi czas jechała w kilkuosobowej grupce, w której była też m.in. mistrzyni olimpijska z Londynu, Marianne Vos.

Zgodnie z oczekiwaniami, główne faworytki ruszyły zdecydowanie na ostatnim, tym najcięższym okrążeniu. W pierwszej fazie 8,9-kilometrowego podjazdu mocniej na pedały nacisnęły m.in. Amerykanki - Mara Abbott, Megan Guarnier, Evelyn Stevens, Holenderki Anna van der Breggen, Annemiek van Vleuten, Szwedka Emma Johansson oraz Włoszka Elisa Longo Borghini. Nieco z tyłu została liderka reprezentacji Polski, Katarzyna Niewiadoma, a także mistrzyni świata, Elizabeth Armitstead.

Po kolejnych kilku przyspieszeniach na czele wykrystalizowała się dwójka - van Vleuten i Abbott, a za nimi pogoń prowadziły Johansson, van der Breggen i Longo Borghini.

Podobnie jak w wyścigu mężczyzn, gdy na finałowych zjazdach upadli Vincenzo Nibali i Sergio Henao, także w zmaganiach kobiet doszło do dramatycznej kraksy z udziałem lidera. Bardzo groźnie wyglądający upadek zaliczyła van Vleuten, która wcześniej oderwała się od Amerykanki. Przeleciała ona przez kierownicę przy wysokiej prędkości i na prowadzenie wyszła Abbott.

Dzień wcześniej w podobnej co Amerykanka sytuacji znalazł się Rafał Majka, jednak 10 kilometrów przed metą jego przewaga wynosiła ok. 25 sekund. Reprezentantka USA miała nieco więcej, bo ok. 40 sekund zapasu. Jak się później okazało nie wystarczyło to do zdobycia medalu, gdyż została doścignięta 200 metrów przed metą przez goniące ją trio. W sprincie najszybsza okazała się van der Breggen, pokonując Johansson i Longo Borghini. Abbott zajęła 4. lokatę, a Niewiadoma była druga w swojej grupce, za Armitstead i uplasowała się na 6.miejscu.
Źródło:  "pzkol.pl"