belka gorna
Środa,   22 Czerwca 2016 MP: Bodnar i Niewiadoma nowymi mistrzami Polski w jeździe indywidualnej Maciej Bodnar i Katarzyna Niewiadoma zostali nowymi mistrzami Polski w jeździe indywidualnej na czas. Właśnie tą konkurencją rozpoczął się krajowy czempionat w Świdnicy.

Wyścig elity mężczyzn liczył 52 kilometry, które składały się z czterech okrążeń. Na linii startu stanęło 13 bardzo dobrych czasowców, łącznie z ubiegłorocznym mistrzem - Marcinem Białobłockim (One Pro Cycling). Nie zdołał on obronić tytułu, gdyż szyki pokrzyżował mu wracający po kontuzji Maciej Bodnar. Kolarz ekipy Tinkoff osiągnął wynik 1:07:28 i sięgnął po swój czwarty złoty krążek, pokonując Białobłockiego o 28 sekund. Trzeci - po raz szósty w karierze - był Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice), który stracił do zwycięzcy 1:29.

Wyniki - elita mężczyzn

Nie tylko Taciak stanął tego dnia na "pudle" w pomarańczowym stroju. Miejsca na najwyższych dwóch stopniach podium w kategorii U23 wywalczyli jego koledzy z ekipy Patryk Stosz i Michał Paluta. Pierwszy z nich sięgnął po mistrzostwo z czasem 53:27, a drugi stracił tylko 7 sekund. O 18 sekund, na 39 kilometrowym odcinku, wolniejszy od Stosza był brązowy medalista Przemysław Kasperkiewicz (Klein Constatin).

Wyniki - U23 mężczyzn

Po zeszłorocznym tytule mistrzyni Polski U23, Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv Woman Cycling Team) zwyciężyła tym razem w kategorii open. Drugie miejsce zapewniła sobie Agnieszka Pawłowska (Boels-Dolmans), tracąc do triumfatorki 24 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła wciąż aktualna mistrzyni kraju ze startu wspólnego, Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini). Pomimo tego, że rocznikowo Niewiadoma jest wciąż orliczką, postanowiła nie być wliczaną do wyników tej kategorii. W związku z tym złoto zdobyła Alicja Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), pokonując swoją koleżankę z grupy, Nikol Płosaj oraz Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

Wyniki - U23 kobiet

Wyniki - kobiety open

Mistrzostwa Polski otworzyła Karolina Kumięga, która jako pierwsza ruszyła na trasę juniorek. Miały one do pokonania jedną, 13-kilometrową rundę. Najlepszy czas uzyskała Wiktora Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), która odnotowała wynik 19:26. Była ona szybsza od drugiej Aureli Nerlo (LKS ATOM Boxmet Dzierżoniów) o 19 sekund, a "brązowa" Ewelina Sikora (WLKS Krakus BBC Czaja) straciła 56 sekund.

Wyniki - juniorka

Po nich o medale ruszyły tandemy w kategorii Niewidomi i Niedowidzący. W tej rywalizacji swoją dominację potwierdzili mistrzowie świata, Michał Ładosz i Marcin Polak (KKT "HETMAN" Lublin) oraz Aleksandra Tecław i Iwona Podkościelna (KKT "HETMAN" Lublin). Ścigali się oni na dystansie 26 kilometrów (2 okrążenia).

Wyniki - tandem kobiet

Wyniki - tandem mężczyzn

Tyle samo mieli przed sobą juniorzy. Najlepsze rezultaty w tej kategorii "wykręcali" kolarze z pierwszej "połówki" startujących. Zwyciężył Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy), przed Mateuszem Kostańskim (KLTC Konin) i Wojciechem Bystrzyckim (UKS Mróz Jedynka Kórnik). Zwycięski czas wyniósł 37:11 i był lepszy od rezultatu pozostałych medalistów odpowiednio o 10 i 19 sekund.