Sobota,   28 Stycznia 2017 Przełajowe MŚ: Ceniuch i Sadłecka w top 25 W luksemburskim Bieles rozpoczęły się przełajowe mistrzostwa świata. Pierwszego dnia zmagań, do walki ruszyło 5 reprezentantów Polski.

Jako pierwsi po tęczową koszulkę pojechali juniorzy. Wśród nich było dwóch Polaków - Radosław Rocławski i Wojciech Ceniuch. Obaj startowali z dalszych rzędów i sporo stracili tuż po starcie, gdy doszło do masowej kraksy na śliskiej, zamarzniętej nawierzchni.

Właśnie z powodu mrozów i lodu, przez cały wyścig dochodziło do licznych upadków i defektów. Ostatecznie Polacy dobrze sobie poradzili w takich warunkach. Wojciech Ceniuch zdołał przebić się na 23. miejsce, a Radosław Rocławski finiszował jako 37.

Rywalizację juniorów zdominowali Brytyjczycy, którzy zajęli całe podium. Wygrał Thomas Pidcock, przed Danielem Tulettem i Benem Turnerem.

Wyniki - juniorzy

Ślisko i niebezpiecznie było też w pozostałych sobotnich wyścigach. W walce o medale światowego czempionatu orliczek wzięły udział Agnieszka Szpocińska i Patrycja Świerczyńska. Obie ukończyły zmagania w czwartej "10", odpowiednio na 32. i 35. miejscu.

Po tytuł sięgnęła Holenderka, Annemarie Worst, która wyprzedziła Ellen Noble (USA) i Evie Richards (Wielka Brytania).

Wyniki - kobiety U23

Jako ostatnie pierwszego dnia mistrzostwo, ścigały się zawodniczki z elity. W tej kategorii Polska miała jedną przedstawicielkę, Magdelenę Sadłecką. Podobnie jak jej poprzednicy, także ona startowała z dalszego miejsca i musiała przedzierać się do przodu. Jej starania zaowocowały 25. lokatą.

O zwycięstwie zadecydował emocjonujący pojedynek z udziałem Mariane Vos (Holandia) i Sanne Cant (Belgia). Razem wjechały one na metę, ale więcej sił w sprincie miała Belgijka. Na najniższym stopniu podium stanęła Katerina Nash (Czechy).

Wyniki - elita kobiet

Jutro zaplanowano wyścigi orlików (Marceli Bogusławski, godz. 11:00 - relacja "na żywo" - youtube UCI) oraz elity mężczyzn (Marek Konwa, godz. 15:00 - relacja "na żywo" sport.tvp.pl)