Niedziela,   26 Czerwca 2016 Ziółkowska 14. w mistrzostwach świata w maratonie MTB Michalina Ziółkowska zajęła 14. miejsce w mistrzostwach świata w maratonie MTB, które zostały rozegrane we francuskim Laissac.

Polka zajęła najwyższą lokatę spośród wszystkich biało-czerwonych startujących w światowym czempionacie. Wywalczyła ją pomimo choroby kilka dni wcześniej, a także defektu, upadku oraz pomylenia trasy podczas rywalizacji. Drugą reprezentantką Polski, która ukończyła zmagania, była Iwona Szmyd. Uplasowała się ona na 33. pozycji. Magdalena Sadłecka i Paulina Bielińska nie dojechały do mety. Wygrała Jolanda Neff (Szwajcaria), przed Sally Bigham (Wielka Brytania) i Sabriną Enaux (Francja).

W wyścigu mężczyzn na starcie stanęło 6 Polaków. Najlepszym z nich był Mariusz Michałek, który zameldował się na 39. miejscu. 80. był Tomasz Drożdż, 95. Bogdan Czarnota, a Adrian Brzózka, Wojciech Halejak i Patryk Piasecki nie ukończyli rywalizacji.

Tęczową koszulkę zdobył Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Portugalia), a na podium stanęli również Alban Lakata (Austria) i Kristian Hynek (Czechy).