Niedziela,   27 Lipca 2008 Włoszczowska i Galiński ozłoceni Maja Włoszczowska (Halls) i Marek Galiński (JBG2) zostali mistrzami Polski MTB w konkurencji cross-country na rok 2008 podczas imprezy rozgrywanej w Kielcach. Zarówno Włoszczowska jak i Galiński będą reprezentować Polskę na zbliżających się Igrzyskach XIX Olimpiady w Pekinie.

Podium elity kobiet Fot. PZKol

W wyścigu kobiet, który rozpoczął się o godzinie 14, przy temperaturze grubo przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Maja Włoszczowska okazała się bezkonkurencyjna pokonując swoje teamowe koleżanki, drugą Aleksandrę Dawidowicz o 1:13 minuty oraz trzecią Annę Szafraniec o 2:05 minuty. Tym samym Włoszczowska, której występ w Pekinie będzie drugim startem olimpijskim potwierdziła swoją absolutną dominację na krajowym podwórku. Jej partnerką w polskiej reprezentacji będzie niedzielna wicemistrzyni Aleksandra Dawidowicz, dla której będą to pierwsze igrzyska.

Dawidowicz, która jest brązową medalistką tegorocznych mistrzostw świata MTB do lat 23, została również w niedzielę mistrzynią Polski w tej kategorii wiekowej. Zawodniczka Halls Team absolutnie zdominowała wyścig orliczek pokonując na mecie drugą Karolinę Kozelę (Ghost Karolla Racing Team) aż o 8:59 minuty! Trzecia na mecie brązowa medalistka Marlena Pyrgies (MKS Start Peugeot Lublin) straciła do Dawidowicz 9:29 minuty.

Podium elity mężczyzn Fot. PZKol

W wyścigu elity mężczyzn klasą samą dla siebie był popularny "Diabeł", czyli Marek Galiński (JBG2), który w pięknym stylu wygrał wyścig, pozostając od lat niepokonanym w Polsce. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczył jego młodszy kolega z ekipy, zaledwie 19-letni Piotr Brzózka. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Dariusz Batek (Halls).

"Diabeł" będzie jedynym reprezentantem Polski na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Będzie to dla niego czwarty olimpijski start, począwszy od Atlanty w 1996, poprzez Sydney 2000 i Ateny 2004.

W kategorii orlików zwyciężył Piotr Brzózka, przed Dariuszem Batkiem i Maciejem Dombrowskim.

W kategorii juniorek mistrzynią Polski została Paula Gorycka (ULKS Sprint Valvex Jordanów). Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Anna Kowalczyk (UKS Jelcz Laskowice), która straciła do zwyciężczyni 6:27 minuty. Brązowy medal wywalczyła Karolina Giezek (UKS Trójka-Jarome Jarocin Pawlak), tracąc do Goryckiej 7:24.

Mistrzem Polski juniorów został Marek Konwa (Vitesse Bergamot BikeWorld.pl). Drugie miejsce i srebro wywalczył Łukasz Milewski (UKS Wygoda Białystok), który stracił do lidera 2:47. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Łukasz Osiecki (RMF FM Mountain DEW Kraków) – strata 3:53.

Na zakończenie mistrzostw w Kielcach, którym jednym z głównym organizatorów oraz dyrektorem był znakomity niegdyś kolarz szosowy Zbigniew Piątek, licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami i okrzykami pożegnała polskich olimpijczyków oraz odśpiewała "Sto lat" prezesowi Polskiego Związku Kolarskiego, Wojciechowi Walkiewiczowi, który w poniedziałek obchodzi urodziny.