belka gorna
Sobota,   2 Lipca 2016 MŚ MTB: Ogromny pech Włoszczowskiej, Polka tuż za podium O ogromnym pechu może mówić Maja Włoszczowska, która mając prawie pewne srebro mistrzostw świata MTB XCO złapała gumę na ostatnim kilometrze i ukończyła wyścig tuż za podium.

Na starcie wyścigu pań w Novym Mescie na Morave stanęły dwie Polki – faworytka do medalu, Maja Włoszczowska oraz Katarzyna Solus-Miśkowicz. Pierwsza z nich rozpoczęła bardzo dobrze i od samego startu jechała w czołówce. Prowadząca grupka mocno skurczyła się już na pierwszej z 5 rund, ale Włoszczowska utrzymywała czołową pozycję. Na drugie okrążenie wjechała w 2-osobowej grupce pościgowej z Sabine Spitz (Niemcy), za Anniką Langvald (Dania).

Dunka wypracowała solidną przewagę, ale Polka się nie poddawała. Na trzeciej rundzie oderwała się od Niemki i próbowała dojść prowadzącą. Gdy wydawało się, że już nic się nie zmieni w czołówce, pech dopadł Spitz. Złapała ona gumę i straciła medalowe miejsce. Niestety to samo przydarzyło się Włoszczowskiej. 10-krotna medalistka mistrzostw świata miała defekt ok. kilometr przed metą, gdy wszystko wskazywało na to, że ma już srebro w kieszeni. Została wyprzedzona przez Lea Davison (USA), a gdy skończyła wymieniać koło w strefie technicznej, minęła ją Emily Batty.

W samej końcówce Polka mocno zacisnęła zęby i starała się wyprzedzić Kanadyjkę. Niestety po pojedynku sprinterskim rywalka wpadła na „kreskę” minimalnie wcześniej i wywalczyła w ten sposób brąz.

Katarzyna Solus-Miśkowicz uplasowała się na 18.miejscu.

Wyniki - elita kobiet

W porannym wyścigu rywalizowali orlicy. Na starcie stanęło trzech biało-czerwonych – Marceli Bogusławski, Jakub Zamroźniak i Filip Helta. Zameldowali się oni na mecie odpowiednio na 42. i 46.miejscu, a ostatni z nich nie ukończył rywalizacji.

Wygrał Samuel Gaze (Nowa Zelandia), przed Victorem Koretzky (Francja) i Marcelem Guerrinim (Szwajcaria).