Niedziela,   8 Maja 2016 ME MTB: Włoszczowska tuż za podium Maja Włoszczowska zajęła 4. miejsce w mistrzostwach Europy MTB XC, rozgrywanych w szwedzkiej Huskvarnie. Był to najlepszy wynik biało-czerwonych w europejskim czempionacie.

Na starcie wyścigu elity kobiet stanęły trzy Polki - Maja Włoszczowska, Katarzyna Solus-Miśkowicz i Monika Żur. Pierwsza z nich zmagała się przed wyścigiem z przeziębieniem, więc trudno było ocenić jej szanse na podium.

Srebrna medalistka olimpijska z Pekinu rozpoczęła pechowo, od "szczepienia się" z rywalką. Polka spadła przez to na 30. pozycję i musiała poświęcić sporo energii na pogoń. Na półmetku była 7., a później przesunęła się jeszcze wyżej i ostatecznie finiszowała na 4. miejscu. Wyprzedziły ją Jolanda Neff (Szwajcaria), Annika Langvad (Dania) i Sabine Spitz (Niemcy), a do medalu zabrakło 36 sekund. Katarzyna Solus-Miśkowicz była 14., a Monika Żur 31.

Wyniki - elita kobiet

Dwóch Polaków przystąpiło do wyścigu mężczyzn w kategorii U23 - Filip Helta i Jakub Zamroźniak. Na mecie jako pierwszy z tej dwójki był Zamroźniak, który uplasował się na 22. miejscu (prawie 9 minut straty). Helta był 48., a wygrał Victor Koretzky (Francja) przed swoim rodakiem Titouan Carodem i Marcelem Guerrini (Szwajcaria).

Wyniki - U23 mężczyzn

Mistrzostwa Europy zakończyły się wyścigiem elity mężczyzn. Do rywalizacji stanęli Bartłomiej Wawak i Kornel Osicki. Wawak pojechał bardzo solidnie, zajmując 19. lokatę (strata 6:47). Osicki był 60.

Złoto zawisło na szyi Juliena Absalona (Francja), srebro wywalczył Fabian Giger (Szwajcaria), a brąz Ondrej Cink (Czechy).