Piątek,   4 Stycznia 2008 Kwalifikacje olimpijskie MTB potwierdzone Kwalifikacje olimpijskie MTB potwierdzone W czwartek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) podała ostateczny, dwuletni olimpijski ranking MTB, który zakończył zmagania kolarzy górskich o prawa startu podczas sierpniowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Jak wynika z rankingu Polskę w wyścigach cross country będzie reprezentować troje kolarzy górskich: dwie zawodniczki (6. miejsce Polski w dwuletnim rankingu) i jeden zawodnik (16. miejsce Polski w dwuletnim rankingu).

- W dwuletnim rankingu kobiet zajęliśmy szóste miejsce, co daje nam możliwość wystawienia maksymalnej liczby dwóch zawodniczek w Pekinie - powiedział trener kadry Andrzej Piątek. - W rankingu mężczyzn uplasowaliśmy się na szesnastej pozycji i możemy wystawić jednego zawodnika.

Jeżeli chodzi o kobiety to w tej specjalności jesteśmy w czołówce światowej i tu możemy doszukiwać się jednej z największych szans medalowych dla Polski. W Atenach, w 2004 roku, wystartowały trzy polskie zawodniczki i był to dla nich wszystkich debiut w imprezie takiej rangi. Maja Włoszczowska zajęła w stolicy Grecji 6. miejsce, Anna Szafraniec była 11., a Magdalena Sadłecka nie ukończyła zawodów z powodu poważnej kontuzji. Wśród mężczyzn w wyścigu olimpijskim wystartowało dwóch mężczyzn - Marek Galiński był 14., a Marcin Karczyński 24. Dla wszystkich kolarzy oprócz Galińskiego występ w Atenach był debiutem olimpijskim.

W Pekinie, w porównaniu do IO w Atenach, zasady kwalifikacji zostały zaostrzone, trwały aż dwa lata, a liczba miejsc w wyścigu olimpijskim została zmniejszona. Prawo startu w wyścigu olimpijskim MTB w Pekinie uzyskało 30 zawodniczek. Maksymalną liczbę zawodniczek mają Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada, Rosja, Francja, Polska i Czechy. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja wśród mężczyzn. W tym narodowym rankingu Polska sklasyfikowana została na 16. miejscu. Daje to Polsce prawo wystawienia jednego zawodnika. W olimpijskim wyścigu mężczyzn wystartuje 50 dżentelmenów.

To będzie rok decydujący o personaliach polskiej kadry MTB. Kwalifikacje bowiem nie są imienne, tylko dla kraju, więc pomiędzy członkami reprezentacji Andrzeja Piątka rozpocznie się teraz rywalizacja o "bilet" do Pekinu.

Kolarze górscy rozpoczną przygotowania do sezonu tradycyjnie od obozu w Zakopanem, na który wyjadą w poniedziałek. Andrzej Piątek zabiera w Tatry Maję Włoszczowską, Annę Szafraniec, Magdalenę Sadłecką, Aleksandrę Dawidowicz, Dariusza Batka i Marcina Karczyńskiego.