belka gorna
Niedziela,   20 Lipca 2014 Konwa mistrzem Polski elity 2014 Marek Konwa wygrał mistrzostwo Polski MTB XC w Żerkowie. 24-letni kolarz jechał samotnie przez cały wyścig i wywalczył swój 9. tytuł w karierze.

Pięć 4,3-kilometrowych rund, plus runda dojazdowa – tyle zaplanowano dla elity mężczyzn na mistrzostwach Polski. Na samym początku na prowadzenie wysunął się Marek Konwa (Superior Brntijens MTB Racing Team), który jechał z numerem "2". "Jedynka" nie została wydana zawodnikom dla uczczenia pamięci Marka Galińskiego, który zginął w marcu w wypadku samochodowym.

Z Konwą próbował jechać Bartłomiej Wawak (JBG-2 Professional MTB Team). 6.kolarz tegorocznych mistrzostw świata i Europy w maratonie stracił kontakt z Konwą, ale tylko na jedną minutę. Przewaga ta utrzymywała się przez cały wyścig. Na trzecim miejscu jechał Marcin Kawalec (Sante BSA Whistle).

W takiej kolejności zawodnicy wjechali na metę. Konwa, podobnie jak Maja Włoszczowska 2 godziny wcześniej, obronił tytuł mistrzowski. Wawak zdobył srebro w elicie i złoto w kategorii U23. Kawalec uzupełnił podium elity. Nie zmieścił się na nim Piotr Brzózka (JBG-2 Professional MTB Team) oraz Kornel Osicki (Kross Racing Team), którzy zajęli odpowiednio 4. i 5. miejsce.

Wicemistrzostwo w kategorii U23 wywalczył Piotr Konwa (4F Racing), który w elicie zajął 8. lokatę. Brąz trafił do Macieja Jeziorskiego (Sante BSA Whistle).

- Trasa była dzisiaj bardzo ciężka. Po wyścigach trzech kategorii wiekowych ścieżki były już mocno "rozjechane", więc trzeba było wkładać więcej siły w jazdę. Było gorąco, ale nie tak, jak w wyścigu kobiet, które trafiły w sam środek upału - mówił po starcie Marek Konwa.