Niedziela,   24 Lipca 2016 Helizanowicz i Gdańska mistrzami Polski juniorów młodszych w MTB XC Anna Gdańska i Łukasz Helizanowicz zostali mistrzami Polski juniorów młodszych w kolarstwie MTB XCO. Triumfowali oni w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która rozegrana została w miejscowości Boguszów - Gorce.

Juniorki młodsze ścigały się na trzech, 4-kilometrowych okrążeniach z 400-metrową rundą rozjazdową. Łącznie pokonały zatem 12,4 kilometra. W bezpośredniej walce o złoty medal uczestniczyły Anna Gdańska i Natalia Jeruzalska. Ostatecznie to zawodniczka Warszawskiego Klubu Kolarskiego okazała się szybsza, pokonując zdobywczynię Pucharu Prezesa PZKol sprzed tygodnia, reprezentantkę KKW Superior Wałbrzych. Na mecie dzieliło je zaledwie 15 sekund.

Ostatnie miejsce na podium wywalczyła Agnieszka Szpocińska (LKK LUKS Sławno), która straciła do mistrzyni Polski prawie 4 minuty.

Wyniki - juniorki młodsze

Juniorzy młodsi mieli przed sobą o 2 kilometry więcej od swoich rówieśniczek. Po pokonaniu tego dystansu najlepszy okazał się faworyt, Łukasz Helizanowicz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team). Zameldował się on na "kresce" z bezpieczną, prawie minutową przewagą nad Piotrem Kryńskim (UKS Wygoda Białystok). Tuż za nim finiszował Paweł Garczyk (Obornicki Klub Rowerowy Oborniki Śląskie). Walka o srebrny i brązowy medal była bardzo zacięta, gdyż w grze był również Maciej Stępień (KCP Elzat Bieniasz Bike Team), który ostatecznie zajął 4. lokatę.