Sobota,   17 Sierpnia 2013 Wyniki 4. etapu Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego Katarzyna Socha, Paulina Brzeźna-Bentkowska oraz Richard Banusch zostali triumfatorami Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego.

Ostatniego dnia zmagań w wałbrzyskiej etapówce, ścigano się na trasie wokół Świebodzic, a konkretnie na 18,1-kilometrowej rundzie. Juniorki młodsze pokonały ją dwukrotnie, czyli przejechały 36,2 kilometra. Na metę wpadła kilkunastoosobowa grupa, a najszybsza była Agnieszka Skalniak (KK Tramwajarz Łódź). Pokonała ona Wiktorię Ciesielczuk (Mayday Team Start Lublin) oraz Justynę Kaczkowską (GK Zagłębie Sosnowiec). Bezpiecznie, w peletonie przyjechała liderka, Katarzyna Socha (LKS Azalia Brzóza Królewska) i mogła się cieszyć z końcowego triumfu. Na kolejnych stopniach podium stanęły Agnieszka Skalniak i Justyna Kaczkowska.

Wyniki wyścigu

Sprintem z większej grupy zakończył się także etap elity kobiet (90,5 km). Wygrała liderka klasyfikacji górskiej, Katarzyna Pawłowska (Kadra Torowa PZKol). Wyprzedziła Czeszkę Terezę Trefną (Czech Mix Team) i Monikę Krawczyk (Mayday Team Start Lublin). Po etapie, nie zmieniła się czołówka klasyfikacji generalnej, więc po zwycięstwo w całym wyścigu sięgnęła Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń). Za nią sklasyfikowane zostały Ewelina Szybiak (CWKS Resovia Rzeszów) oraz Eugenia Bujak (Kadra Torowa PZKol).

Pozycja lidera na 4. etapie została obroniona także wśród juniorów młodszych i zwycięzcą w końcowej klasyfikacji został Richard Banusch (RSC Cottbus). Niemcowi nie przyszło to jednak łatwo. Na metę wjechała trzyosobowa ucieczka, a najszybszy z niej był Filip Deja (KS Pogoń Mostostal Puławy). Drugi był Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów), a trzeci kolega teamowy Dei, Krzysztof Kucio. Grupa pościgowa straciła do triumfatora 30 sekund, a Banusch wjechał na metę na ostatniej pozycji w tej stawce. Dzięki odważnej akcji, Staniszewski awansował na drugie miejsce w generalce. Na najniższym stopniu podium stanął Damian Sławek (LKS POM Strzelce Krajeńskie), były lider.